نوپای خود را به دنیا بیاور (خلاصه فصل سوم)

نوپای خود را به دنیا بیاور (خلاصه فصل سوم)

در ادامه خلاصه کتاب ارزشمند نوپای خود را به دنیا بیاور به فصل سوم رسیدیم.

فصل اول: همه انسان ها کارآفرینند.
فصل دوم: برای خودتان مزیت رقابتی ایجاد کنید.
فصل سوم: برای سازگاری برنامه ریزی کنید.
فصل چهارم: شما به یک شبکه نیاز دارید.
فصل پنجم: به دنبال فرصت طلایی باشید.
فصل ششم: هوشمندانه ریسک کنید.
فصل هفتم: اطلاعات شما به اندازه وسعت و عمق شبکه افرادی است که می شناسید.

فصل سوم: برای سازگاری برنامه ریزی کنید

افراد موفق به طور منطعفی مصرند، آنها شرکت هایی را تاسیس می کنند که با ارزش ها و چشم اندازهایشان سازگاری دارد با این حال به اندازه کافی منعطف هستند که با بازار سازگاری داشته باشند. آنها به شدت به بازخوردهای مشتری توجه دارند. آنها همواره به سمت توسعه مزیت رقابتی واقعی در بازار حرکت می کنند.
یکی از مثال های این فصل در مورد چالاکی و وفق پذیری فلیکر است. از همان ابتدا بنیانگذاران آن پیوسته در حال فعالیت و جنب و جوش بودند و چیزهای زیادی را امتحان کردند تا بفهمند چه چیزهایی کارایی دارد و بر همین اساس هم با چالاکی تمام و بر اساس آنچه که یاد گرفته بودند برنامه شان را تغییر دادند. مسیر رشد شرکت هایی مثل فلیکر مملو از کنار گذاشتن برنامه های رشد قبلی و شروع برنامه های جدید است.
هر چند افراد و شرکت های با روحیه کارآفرینی، پیوسته در حال تکامل اند و ممکن است تغییر مسیر دهند، اما انتخاب هایی که انجام می دهند، از سر نظم و مدیریت است و اتفاقی نیست. حتی اگر هیچ برنامه جدی و محکمی وجود نداشته باشد، یک برنامه ریزی واقعی در حال انجام است. ما این نوع از نظم را برنامه ریزی سازگار abz نام گذاری کرده ایم .
برنامه ریزی ABZ:
این برنامه ریزی در زمینه برنامه ریزی شغلی، پادزهری است برای رویکرد “چتر نجات شما چه رنگی است؟”. با این روش به طور جدی می توانید هدف ها و علایق تان را دنبال کنید و در عین حال ریسک های محتمل را کاهش دهید.این برنامه ریزی روندی نیست که آن را یکبار در ابتدای کار انجام دهید، بلکه یک روند پیوسته و ادامه دار است.
-برنامه A همان کاری است که در حال حاضر آن را انجام می دهید. در واقع برنامه A، همان پیاده سازی فعلی شما از مزیت رقابتی ای است که در ذهنتان دارید. با افزایش دانش شما تغییرات کمی در این برنامه به وجود می آید. در واقع شما آن را به طور مرتب بازبینی می کنید و به طور جزئی تغییر می دهید.
-برنامه B همان چیزی است که آن را تغییر مسیر می نامید. زمانی که لازم باشد هدفتان یا مسیر رسیدن به آن را تغییر دهید از برنامه A به برنامه B رجوع کنید. افراد معمولا در برنامه B ذهنیتی شبیه به برنامه A دارند.تغییر مسیر ها به دلایلی مثل عدم کارایی برنامه A یا کشف فرصت های جدید است. هرگز یک برنامه با دقت طراحی شده به نام برنامه B برای خودتان ننویسید، زیرا شرایط خیلی زود بعد از اینکه جوهر نوشته خشک می شود، تغییر خواهند کرد. بلافاصله پس از تغییر و پایبندی به برنامه B، برنامه جدید شما برنامه A شما می شود.
-برنامه Z برنامه ایست که در موقعیت های اورژانسی از آن استفاده می شود: به این برنامه قایق نجات می گویند. سوال مهم این است: اگر تمام برنامه های کاری شما با شکست مواجه شوند، برنامه با ثبات، مطمئن و مشخص شما چیست؟ این همان چیزی است که آن را برنامه Z می نامیم. قطعیت و قابلیت اطمینان برنامه Z به شما اجازه می دهد که بر عدم قطعیت غلبه کنید و بتوانید در برنامه های A و B خودتان شجاع باشید و ریسک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *